Müslümen olan halkın etnik kimliğini terketmesi.

Eskiden Anadoluda halk Türkçe bilmiyordu, Türkçeyi sonradan ögrendiler. Egede, Karadenizde, Akdenizin batisinda eskiden yasli neneler Rumca-Yunanca konusurdu ve bu bölgelerin siveside eskiden Yunanca-Rumca sivesidir. Dogu ve Dogu Karadeniz taraflarinda ise Ermenice sivesiyle konusanlarda var.

Türkmenler azinlik oldugu içinde Azeri siveside kismen yayilmis çünkü Türkmenler Azerbaycan taraflarinda azinlikken Azerilerin sivesine alismislar. Azeri siveside Irani bir dillerin sivesidir.

Su an Karadenizli birisine Sen Rumsun deseniz özellikle yaslilar Hayir ben müslümanim der ve size kizar çünkü Rum denilince hristiyanlik akla geliyordu eski dönemlerde. Yani Rumluk eskiden hristiyanlikla esanlamliydi; Rum=Hristiyan. Müslüman olan birisi dolayisiyla Rum olamazdi. Hristiyan bir Rum, müslüman oldugu zaman ona artik Rum denilmezdi.

Karadeniz halki müslüman oldugunda etnik kimligini terk etti yüzyillar evvel. Yüzyillarcada 1920lere gelene dek kendilerini DINI kimlikleriyle tanittilar. Insanlar kendilerine Sunni veya Müslüman dediler 1920lere kadar. Ta ki Atatatürk Anadoluda müslüman olan herkese Türk ismini verene dek. O dönemde kimse kendine Türk demiyordu. Kisaca Anadoludaki halk sadece müslümanlasmis, Orta Asyadan gelmemistir ve Türk degiller.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s